Köszöntő
A Pro Scientia Ruralis a csíkszeredai székhellyel működő Pro Agricultura Hargitae Universitas Alapítvány által létrehozott folyóirat, amely on-line és nyomtatott formában jelenik meg évente. A fennállásának már 30. évfordulóját ünneplő Alapítvány felsőfokú képzéssel, fejlesztési és tehetséggondozási programokkal, felnőttképzéssel, információterjesztéssel és kiadványokkal, szakmai rendezvények és agrárinnovációs kutatási programok szervezésével vállalt és vállal aktív szerepet a székelyföldi térség modernizációs folyamatában.
Az eddigi szerepvállalás továbbvitelének és egyben bővítésének tekinthető a Pro Sciencia Ruralis folyóirat indítása, amelynek célja – publikációs lehetőség biztosítása révén – a kárpát medencei kutatók, továbbá a már kutatással is foglalkozó egyetemi és PhD hallgatók tudományos tevékenységének ösztönzése, a szakemberek közti együttműködés szorgalmazása.
A folyóirat kiemelt hangsúlyt szeretne helyezni a fiatalabb generációra. Meggyőződésünk, hogy a közép- és kelet európai térség társadalmi-gazdasági- intézményi felzárkózásának folyamata egyike a legfontosabb térségi szakmai kihívásoknak. Olyan területről van szó, amelynek kutatásában, a fejlesztéspolitikai feladatok megoldásában a szakmai pályájukon most induló fiatal szakembereknek meghatározó szerepük lesz. Ezért a folyóirat számainak második felében teret kívánunk adni mindazoknak a szakmai munkáknak – legyenek diplomamunkák, TDK dolgozatok eredményeinek összefoglalásai vagy kutatási programok eredményei – amelyek a módszeres tényfeltárás és elemzés, a szakmai igényesség, az innovatív témakezelés jegyben készültek.
Mindemellett elsősorban azoknak a tapasztalt kutatóknak, egyetemi oktatóknak a műveire, támogatására számítunk, akik szakmai tanácsaikkal, példaértékű munkájukkal a szakmai pályájuk elején álló fiatalok tudományos és publikációs tevékenységét ösztönözni tudják.
A folyóirat fő témakörét a vidéki térségek folyamatai, a vidéken zajló társadalmi-, gazdasági-, kulturális-, környezeti folyamatok elemzése adja, így kifejezetten a ruralitás témájához, azon belül az alábbi témakörökhöz kapcsolódóan várja a kéziratokat:
- Térségi innovációk (Ágazati és egyedi innovációk elemzése, tudástermelés és tudásmenedzsment, képzési formák és módok, sikeres gyakorlatok, forrásbevonás, K+F, térségi innováció módszertani és elméleti kérdései a rurális térségekben).
- Agráriumhoz kapcsolódó ágazati kutatások (agrárgazdaság, kertészet, növénytermesztés, állattenyésztés, műszaki fejlesztés a mezőgazdaságban, élelmiszer-gazdaság).
- Ágazati szinergiák (Vidék és turizmus, vidék és kultúra, természeti és épített környezet, klaszterek szerveződése, vállalkozások és helyi fejlesztés vidéken).
- Vidék- és régiókutatás (Társadalmi folyamatok vidéki térségben, identitáselemzések, környezetgazdaság, fenntarthatóság, fogyasztási gyakorlatok).
- Marketing és kommunikáció (Tevékenység és termék marketing, területmarketing, kapcsolatmenedzsment, PR elemzések, közügymenedzsment, médiajelenlét, PR, arculatelemzés, desztináció menedzsment vidéki vonatkozásai).
- Szakpolitikák (Policy elemzés, projektértékelés, monitoring, hatékonyság mérése, társadalmi igények, jövőképek - vidékfejlesztés komplexen).
A fenti témákban született, a formai követelményeknek maximálisan eleget tevő kéziratok az év során folyamatosan beküldhetők. A kéziratok elfogadásáról a Szerkesztő Bizottság dönt. A folyóiratban megjelenő cikkek szakmai lektorálási folyamaton mennek keresztül, és a lektori véleményeknek megfelelő esetleges korrekciók után kerülnek publikálásra (ld. a kéziratok megjelenésének folyamat).
A kéziratok megjelenésének folyamata
A beküldendő anyagok előkészítése
- A szerző(k) elkészíti(k) a kéziratot a formai követelmények maximális betartásával (doc fájl). Az elküldésre szánt fájl neve a(z első) szerző neve legyen.
- Az ábrákat, képeket külön fájlokban is be kell küldeni.
- A szerző(k) kitölti(k) és aláírjá(k) a szerzői adatlapot. Aláírást követően az adatlapot szkennelt formában (pdf fájl) el kell küldeni.
- A szerző(k) kitölti(k) és aláírjá(k) a szerzői nyilatkozatot. Aláírást követően a nyilatkozatot szkennelt formában (pdf fájl) el kell küldeni.
Az előkészített dokumentumok megküldése
- A fentiekben felsorolt dokumentumokat/fájlokat a kontakt szerző e-mailben beküldi a folyóirat e-mail címére: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Bírálati folyamat
- A beküldést követően a kontakt szerző e-mailben értesítést kap arról, hogy minden szükséges fájl beküldésre került-e, illetve hogy hiánypótlásra van-e szükség. A formai követelményeknek nem 100%-ban megfelelő kéziratokat a szerkesztőség javításra visszaküldi.
- A teljes kézirati-csomag beérkezését követően megindul a bírálati folyamat (lektorálás).
- A lektori véleményekről a szerző(k) e-mailben kap(nak) értesítést.
- A lektori véleményekben foglaltak alapján a kézirat változatlan formában megjelentethető, vagy visszaküldésre kerül a szerző(k)nek a két lektori véleménnyel együtt e-mailben, a szükséges javítások elvégzése céljából.
- A javasolt módosítások után a szerző(k) ismételten beküldi(k) e-mailben a kéziratot a folyóirat e-mail címére. Amennyiben a szakmai lektorok megjelentetésre alkalmasnak találják a módosított kéziratot, belekerül a megjelenésre váró folyóiratba.